28
Joi, Mar

Corona Wolves Brașov  a învins fără probleme formația Progym Gheorghieni într-un meci ce a contat pentru Campionatul Național. Trupa condusă de Martin Lacroix s-a impus cu scorul de 9-3 (2-2, 4-1, 3-0).

Meciul a început bine pentru brașoveni care au deschis scorul prin Richard Filip după doar șase minute de joc. Oaspeții au revenit și au reușit să egaleze, dar McDonald a profitat de o superioritate și i-a dus pe „lupi” din nou în avantaj.  Progym Gheorghieni a înscris pe finalul primei reprize și astfel după 20 de minute s-a intrat la cabine la egalitate perfectă, scor 2-2. În debutul părții a doua, Gliga i-a dus din nou pe brașoveni în avantaj, dar oaspeții au egalat din nou. Până la 3-3, oaspeții au reușit să țină ritmul cu echipa brașoveană, după care „lupii” s-au dezlănțuit. Până la finalul reprizei a doua, McDonald, McGregor și Gliga au dus scorul la 6-3. În ultimele 20 de minute, Corona Wolves Brașov a punctat de încă trei ori prin Klempa, Molnar și Gergo Biro și a stabilit scorul final, 9-3 pentru brașoveni. Corona a strâns 67 de puncte în clasamentul Ligii Naționale de hochei pe gheață și ocupă prima poziție în clasament. Pentru McDonald și compania urmează ultimele două jocuri din Liga Mol, decisive pentru ocuparea poziției a patra la finalul sezonului regulat. „Lupii” primesc luni vizita formației HK Belgrad, iar joi vor da piept cu maghiarii de la Debrecen.