29
Vin, Mar

Corona Wolves Brașov a pierdut primul joc din sferturile de finală ale Ligii Mol. Trupa lui Lacroix a fost învinsă în Ungaria, de Debrecen, cu scorul de 6-3 (2-2, 3-0, 1-1).

Gazdele au început mai bine partida și au deschis scorul prin Akos Berta. Debrecen și-a mărit avantajul în minutul 13, când a profitat de o eroare a defensivei brașovene și a înscris în inferioritate numerică prin Peter Hetenyi. „Lupii” s-au trezit rapid și până la finalul primei reprize au reușit să restabilească egalitatea. Mai întâi Huba Bors a înscris din pasa lui McDonald. Cu un minut înainte de finalul primelor 20 de minute de joc, Ian McDonald a încheiat cu gol o fază superbă la care au mai participat Tomas Klempa și Bryan McGregor. Partea secundă a fost de coșmar pentru băieții lui Lacroix, care au primit trei goluri și nu au reușit să puncteze. Varga, Nemeth și Dudas și-au trecut numele pe lista marcatorilor și înaintea ultimei reprize Debrecen conducea cu scorul de 5-2. Ultima treime a început cu Corona în atac. Ian McDonald a punctat pentru 5-3, la capătul unei acțiuni la care au mai participat Bryan McGregor și Tomas Klempa. Scorul final a fost stabilit de Godo Daniel, 6-3 pentru Debrecen care conduce cu 1-0 la general în disputa cu Corona Wolves Brașov. În această seară se va juca meciul al doilea dintre cele două formații. Calificarea în semifinale se stabilește după sistemul cel mai bun din 7 jocuri. Cea mai mare surpriză a serii a fost realizată de Ferencvaros. Trupa fostului tehnician al Coronei, Greg Lindqvist s-a impus pe terenul câștigătoarei sezonului regulat, DVTK Miskolc care cu scorul de 5-4. DAB a câștigat în deplasare contra celor de la Ujpesti cu scorul de 1-0, iar MAC Budapesta a surclasat formația Fehervar Titanok, scor 7-1.