19
Vin, Apr

sursa foto: digisport.ro

S-a încheiat meciul dintre Simona Halep și Julia Goerges.

Simona Halep a câștigat meciul contra reprezentantei Germaniei, Julia Goerges, și este în semifinală!!! Din tribună, la finalul meciului, s-a scandat: ,,România!, România!" și ,,Simona!, Simona!"

Simona Halep a avut parte de un meci infernal cu Julia Goerges, dar a trecut cu bine peste setul secund, unul în care a fost condusă. Românca de 27 de ani a salvat și două mingi de set, dar nivelul jocului Simonei a fost unul foarte înalt în acele momente.

”Sunt foarte fericită. A fost un meci foarte greu. E greu să joc împotriva ei, are un serviciu bun și un forehand la fel de bun. Sunt mândră că am câștigat acest meci și de ce am făcut pe teren. Mă bucur mult să fiu aici și nu am vrut să plec de aici”, a spus Halep, după meci.

Românii și-au făcut din nou datoria, în tribunele de la Doha și au încurajat-o pe Simona pe toată durata celor două ore și un minut de joc. ”Sunt obișnuită cu atmosfera de la Fed Cup. E întotdeauna o atmosferă frumoasă aici. Mulțumesc orașului, mă primiți frumos de fiecare dată”, a adăugat Simo.

În semifinale, Simona va juca împotriva Elinei Svitolina. Simona Halep nu pare să se simtă deloc bine în confruntările cu Svitolina. În cinci dueluri directe, sportiva noastră s-a impus o singură dată. E adevărat, acea victorie a fost una deosebit de importantă, venind în sferturile de finală de la Roland Garros 2017, scor 3-6, 7-6(6), 6-0. Apoi, însă, Simo a avut mari probleme cu ucraineanca. În ultimele trei întâlniri, Svitolina s-a impus fără drept de apel.

FINAL DE MECI

Simona Halep - Julia Goerges 8 - 6!!!!!!!!! Game, set și meci Simona Halep!!!!

Servește Goerges pentru a rămâne în meci. Simona Halep - Julia Goerges 6 - 6

Servește Simona. Românca anulează o minge de break și preia conducerea! Simona Halep - Julia Goerges 6 - 5. Simona este la un game de victorie!

Servește Goerges pentru a trimite partida în setul decisiv. Simona nu cedează și câștigă game-ul cu un retur excelent! Simona Halep - Julia Goerges 5 - 5

Servește Simona pentru a rămâne în set. Simona Halep - Julia Goerges 4 - 5

Servește Goerges. Simona Halep - Julia Goerges 3 - 5

Servește Simona. Un nou game la 0! Simona Halep - Julia Goerges 3 - 4

Servește Goerges. Simona Halep - Julia Goerges 2 - 4

Servește Simona. Game la 0! Simona Halep - Julia Goerges 2 - 3

Servește Goerges. Simona Halep - Julia Goerges 1 - 3

Servește Simona. Break reușit de reprezentanta Germaniei. Simona Halep - Julia Goerges 1 - 2

Servește Goerges. Simona Halep - Julia Goerges 5 - 6

Simona mai servește o dată pentru câștigarea setului. Goerges reușește break-ul. Simona Halep - Julia Goerges 5 - 5

Servește Goerges pentru a rămâne în set. Simona Halep - Julia Goerges 5 - 4

Servește Simona, cu mingi noi, pentru câștigarea setului. Break reușit de reprezentanta Germaniei. Simona Halep - Julia Goerges 5 - 3

Servește Goerges. Rebreak la 0, Simona! Simona Halep - Julia Goerges 5 - 2

Servește Simona. Break reușit de Goerges. Simona Halep - Julia Goerges 4 - 2

Servește Goerges. Reprezentanta Germaniei câștigă primul game. Simona Halep - Julia Goerges 4 - 1

Servește Simona. Simona confirmă și cel de-al doilea break! După 13 minute de joc, Simona Halep - Julia Goerges 4 - 0

Servește Goerges. Simona reușește cel de-al doilea break, moment în care reprezentanta Germaniei îi cere ajutor antrenorului! Simona Halep - Julia Goerges 3 - 0

Servește Simona pentru confirmarea break-ului. Simona Halep - Julia Goerges 2 - 0

Servește Goerges. Break reușit de Simona, în debutul meciului. Simona Halep - Julia Goerges 1 - 0

PRIMUL SET

ȘTIRE INIȚIALĂ

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 1, o înfruntă, astăzi, în sferturile de finală ale turneului de la Doha, pe Julia Goerges, locul 16 WTA.

Românca are 2-0 în întâlnirile directe.

Simona Halep, câştigătoare la Doha în 2014, a jucat anul trecut în semifinalele Qatar Open.

Meciul dintre Simona Halep și Julia Goerges este programat astăzi, nu înainte de ora 18.45.