28
Joi, Mar

sursa foto: digisport.ro

Simona Halep (cap de serie numărul 1) s-a calificat în finala de la Doha, după un meci interzis cardiacilor.

După un prim set câştigat uşor de Simona, Svitolina a revenit senzaţional şi părea că se va impune, după ce s-a distanţat în decisiv la 4-1. Constănţeanca nu a cedat o secundă şi a crezut mereu în propriile forţe, reuşind o victorie de senzaţie.

Imediat după superbul succes, Halep a vorbit la cald despre modul în care a reuşit să gestioneze situaţia, pentru ca la final ea să fie cea care ridică mâinile în semn de victorie. Faptul că Svitolina câştigase ultimele trei dueluri directe fără să piardă set a încărcat-o pe Simona.

,,Nu am renunțat, mi-am promis că nu mai cedez în fața ei încă o dată. Este cel mai bun meci făcut de mine până acum. Sunt foarte fericită că nu am simțit oboseala până acum. Am amintiri superbe de la acest turneu. E extraordinar să joc din nou o finală, să joc pentru trofeu. Vă mulțumesc tuturor pentru încurajări”, a spus Simona Halep, la finalul meciului cu Svitolina, potrivit digisport.ro.

În finala de la Doha, Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Kerber și Mertens.

ȘTIRE INIȚIALĂ

VICTORIE PENTRU SIMONA HALEP!!! BRAVO, SIMO!!!

Servește Simona pentru câștigarea meciului! Hai, Simo!!!!

Servește Svitolina. Break Simona!!!! REVENIRE DE SENZAȚIE A ROMÂNCEI! Simona Halep - Elina Svitolina 5 - 4

Servește Simona pentru confirmarea break-ului. Game la 0! Simona Halep - Elina Svitolina 4 - 4

Servește Svitolina. Break Simona!!! Egalitate! Simona Halep - Elina Svitolina 3 - 4

Servește Simona. Halep salvează trei mingi de break și își face serviciul. Simona Halep - Elina Svitolina 2 - 4

Servește Svitolina. Simona Halep - Elina Svitolina 1 - 4

Servește Simona. Simona Halep - Elina Svitolina 1 - 3

Servește Svitolina. Simona Halep - Elina Svitolina 0 - 3

Servește Simona. Break Svitolina. Simona Halep - Elina Svitolina 0 - 2

Servește Svitolina. Simona Halep - Elina Svitolina 0 - 1

SETUL DECISIV

Servește Simona pentru a rămâne în set. Break și set Svitolina. Simona Halep - Elina Svitolina 3 - 6

SETUL SECUND

Servește Svitolina pentru a rămâne în set. Break și set Simona Halep!!! Simona Halep - Elina Svitolina 6 - 3

Servește Simona. Simona Halep - Elina Svitolina 5 - 3

Servește Svitolina. Simona Halep - Elina Svitolina 4 - 3

Servește Simona. Halep revine de la 0 - 30 și își face serviciul. Simona Halep - Elina Svitolina 4 - 2

Servește Svitolina. Simona Halep - Elina Svitolina 3 - 2

Servește Simona pentru confirmarea break-ului. Simona Halep - Elina Svitolina 3 - 1