29
Vin, Mar

sursa foto: digisport.ro

S-a încheiat meciul dintre Simona Halep și Lesia Tsurenko.

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros.

FINAL DE JOC

Servește Tsurenko pentru a rămâne în meci. Break, set, meci și calificare pentru Simona Halep!!! Halep – Tsurenko 6 - 1

Servește Simona pentru calificare! Break reușit de Tsurenko. Halep – Tsurenko 5 - 1

Servește Tsurenko. Simona, încă un break! Halep – Tsurenko 5 - 0

Servește Simona. Halep – Tsurenko 4 - 0

Servește Tsurenko. Simona, un nou break! Halep – Tsurenko 3 - 0, scor la care Tsurenko solicită time-out medical.

Servește Simona pentru confirmarea break-ului. Halep – Tsurenko 2 - 0

Servește Tsurenko. Break reușit de Simona în debutul setului secund. Halep – Tsurenko 1 - 0

ȘTIRE INIȚIALĂ

Simona Halep își continuă drumul către al doilea trofeu consecutiv la Roland Garros, după ce anul trecut l-a câștigat la capătul unei finale de vis cu Sloane Stephens.

Meciul de tenis dintre Simona Halep și Lesia Tsurenko va avea loc sâmbătă, de la miezul zilei, în turul al treilea al turneului de la Roland Garros.

În primele două tururi, „Simo” a avut nevoie, de fiecare dată, de set decisiv. În prima rundă, marea noastră campioană a învins-o pe Ajla Tomljanovic, cu 6-2, 3-6, 6-1. În turul al doilea, Simona a ratat 3 mingi de meci și a avut nevoie, din nou, de set decisiv pentru a o învinge pe Magda Linette, scor 6-4, 5-7, 6-3.

De cealaltă parte, Lesia Tsurenko (27 WTA) a trecut în primul tur de la Roland Garros de Eugenie Bouchard, scor 6-2, 6-2. În al doilea tur, jucătoarea din Ucraina a avut o misiune mai dificilă în fața jucătoarei din Serbia, Aleksandra Krunic, de care a dispus în trei seturi, scor 7-5, 5-7, 11-9.

Simona Halep are procentaj sută la sută în partidele jucate cu Lesia Tsurenko. Marea noastră campioană a câștigat toate cele 7 partide directe de până acum. Mai mult, Halep a pierdut un singur set în fața adversarei sale. Cele două s-au mai întâlnit în 2019 de două ori. Simona a câștigat de fiecare dată în două seturi,, potrivit digisport.ro.