20
Sâm, Apr

sursa foto: libertatea.ro

România a egalat in extremis la Oslo, în cel de-al treilea meci din preliminariile pentru calificarea la Euro 2020, și rămâne cu șanse reale de calificare la Euro 2020!!!

Norvegia - România 2 - 2

Goool România!!!! Ianis Hagi a limpezit jocul! Hagi a centrat în minutul 90+2, Maxim i-a aşezat mingea lui Grigore, acesta a pasat pentru Keşeru, iar Claudiu a trimis în plasă, de la limita offside-ului. Atacantul României a ajuns la al 12-lea gol marcat pentru echipa națională.

În minutul 76, Keseru reușește să reducă din handicap după un corner executat de Maxim și o preluare a lui Grigore. Norvegia - România 2 - 1

În minutul 70 al jocului, King i-a strecurat mingea printre picioarele lui Grigore, i-a pasat lui Odegaard, iar acesta a scăpat spre poartă și l-a învins pe Tătărușanu. Norvegia - România 2 - 0

Norvegienii au deschis scorul în minutul 56 al jocului, în urma unei gafe a lui Anton. Acesta din urmă a pierdut mingea, Odegaard a șutat, balonul a fost deviat de Grigore și s-a scurs în poarta lui Tătărușanu. Norvegia - România 1 - 0

ȘTIRE INIȚIALĂ

România joacă în această seară, la Oslo, cel de-al treilea meci din preliminariile pentru calificarea la Euro 2020.

„Tricolorii” nu trebuie să piardă pentru a păstra șanse reale de calificare la Euro 2020.

Echipele probabile:

Norvegia: Grytebust - Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami - Ødegaard, Selnæs, Henriksen, Berge - King, T. Elyounoussi
Rezerve: Hansen, Rossbach, Meling, Rosted, Dæhli, Midtsjø, M. Elyounoussi, Strandberg, Svensson, Linnes, Johnsen, Kamara
Antrenor: Lars Lagerback (70 ani)

România: Tătărușanu - R. Benzar, Săpunaru, Dr. Grigore, N. Bancu - R. Marin, T. Băluță - C. Deac, N. Stanciu, Chipciu - Keșeru
Rezerve: S. Lung, I. Radu - I. Cristea, Nedelcearu, Toșca, D. Rotariu, Man, Nistor, Maxim, Anton, I. Hagi, Grozav, Pușcaș, Țucudean
Antrenor: Cosmin Contra

La ora ultimului antrenament dinaintea jocului cu Norvegia, Cosmin nu era încă hotărât pe cine să aleagă dintre George Țucudean și Claudiu Keșeru pentru postul de vârf. În mod normal Keșeru ar fi prima opțiune, având în vedere că a reușit o „dublă” în ultimul meci, 4-1 cu Feroe, dar Contra este indecis din cauza gabaritului fundașilor norvegieni. Antrenorul, de 43 de ani, consideră că fizicul puternic al lui „Țucu” ar fi mai potrivit pentru astfel de dueluri tari. Rămâne de văzut ce va decide Contra până la ora partidei, notează gsp.ro.

Meciul se va disputa pe stadionul Ullevaal din Oslo și va fi condus la centru de Serghei Karasev, secondat la cele două linii de Anton Averianov și Aleksei Lunev, toți din Rusia.

Disputa dintre Norvegia și România va fi transmisă în direct de Pro TV.