Asociaţia Metropolitană pentru Dezvoltare Durabilă a Transportului Public Braşov împreună cu autorităţile locale continuă procedurile cu privire la implementarea serviciilor de transport public local metropolitan.
Astfel, programul de transport local prin curse regulate va fi pus în practică, din prima zi a lunii iulie, și spre Ghimbav, Sânpetru și Bod.
Potrivit reptrezentanților Asociaţiei Metropolitane pentru Dezvoltare Durabilă a Transportului Public Braşov, autobuzele spre Sânpetru și Bod vor circula, la orele de vârf, la interval de 40 de minute, iar spre Ghimbav la interval de 30 de minute. În perioada următoare, vor fi date publicității graficele cu orele exacte la care vor circula autobuzele liniilor 420 și 210.
Traseul Brașov – Ghimbav
Numărul liniei: 210
Capăt de linie: Stadionul Municipal
Stațiile aferente traseului:
1. Stadionul Municipal
2. Service
3. Cărămidăriei
4. Metro
5. Pensiunea Diamant
6. Făgărașului (la intersecție cu str. Lungă)
7. Troița Unirii
8. Făgărașului ( sensul spre Brașov)
9. Morii – lângă Primăria Ghimbav
10. Troița Morii
11. Piațeta Ștefan cel Mare
12. Petuniei
13. Crizantemei
14. Gențianei
15. Incinta TESS
16. Hornbach
17. Cărămidăriei
18. Stadionul Municipal
Costul biletului : 2,5 lei
Traseul Brașov – Sânpetru – Bod
Numărul liniei: 420
Capăt de linie : Rulmentul
Stațiile aferente traseului:
Rulmentul
2. Sfântul Andrei
3. Triajului
4. Cartier
5. Biserica ortodoxă
6. Centru
7. Rahovei
8. Spitalul Maria
9. Voievozi
10. Stație Brașovului
11. Primăria Bod
12. Gării
13. Stația Radio
14. Bod Colonie, se precizează într-un comunicat de presă al Primăriei Brașov.
Costul biletului : Brașov – Sânpetru = 2,5 lei
Brașov – Bod = 3,5 lei
România are nevoie de ONG-uri și presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul!
Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: