24
Mie, Apr

Nicholas Ionel, care va împlini 17 ani pe 12 octombrie, a câştigat primul titlu al carierei la seniori!

În finala disputată astăzi, la Baza Sportivă ,,Olimpia” din Brașov, Nicholas Ionel (1179 ATP) l-a învins pe Oleksii Krutykh (Ucraina, 844 ATP), scor 7-5, 6-4. Meciul a durat o oră și 45 de minute. Nicholas Ionel a revenit în primul set de la scorul de 3 la 5.

Nicholas a câștigat ultimul act al competiției în două seturi, după ce în sferturi şi în semifinale revenise de la 0-1 la seturi, în partide disputate contra unor adversari mai experimentaţi.

Punctele obținute după câștigarea titlului de astăzi îl vor propulsa pe Nicholas Ionel între primii 900 de jucători ai ierarhiei ATP.

La finala Turneul Internațional de Tenis ,,Inedit Open Tour“, organizat cu sprijinul Federației Române de Tenis și al Consiliului Județean Brașov, au asistat, printre alții, vicepreședintele Federației Române de Tenis, George Cosac, și președintele Consiliului Județean Brașov, Adrian-Ioan Veștea.

sursa foto: tenisite.info