25
Joi, Apr

sursa foto Facebook Orașul Râșnov

În perioada 17 – 19 septembrie, la Râșnov s-au desfășurat campionatele naționale de schi biatlon, la juniori 3 și juniori 4, fete și băieți.

La competiția care s-a desfășurat pe parcursul a trei zile au participat peste 150 de concurenti de la toate cluburile de specialitate din țară.

Au fost trei tipuri de concurs: individual, tura scurta de viteza si traseul aplicativ, conform paginii Orașul Râșnov

Competitia, organizată de primăria orașului Râșnov cu sprijinul Federației Române de Schi – Biatlon și a celor două cluburi din Râșnov, CS Olimpic Cetate Râșnov și Clubul
Școlar Dinamo Râșnov s-a desfășurat pe pista de biatlon de pe Valea Cărbunării.

Sportivii clubului CS Olimpic Cetate Râșnov au reușit să obțină 6 medalii la această ediție a campionatelor naționale.

La proba individuală, la cursa de 3 km, la juniori 3, Costea Ionuț a reușit să obțină medalia de argint. La fete, la aceeași probă, dar la 2,4 km, la juniori 4, Ghete Briana a obținut medalia de bronz.

În a doua zi de concurs, la sprint, pe distanța de 1.8 km la juniori 4, Ghete Briana a obținut medalia de aur. La Băieți, pe traseul de 2.4 km, la juniori 3, Bălău Andrei a obținut medalia de bronz.

În cea de a treia zi de concurs, la proba cu obstacole, la juniori 3, pe distanța de 1.3 km, Costea Ionuț a obținut medalia de aur.

La fete, la distanța de 1 km, Gete Briana este cea care a obtinut locul I și implicit medalia de aur.