26
Vin, Apr

Sursa Foto: Sky Sport

Simona Halep a început cu dreptul aventura de la Paris. Simona s-a calificat în turul secund la Roland Garros după ce a trecut în două seturi de Jana Cepelova din Slovacia, scor 6-2, 6-3.

Cepelova, poziția 89 în ierarhia mondială, a condus cu 2-1 în primul set, după care Halep a fost de neoprit. Simona a câștigat cinci game-uri la rând și a încheiat primul set cu scorul de 6-2, după doar 30 de minute. Setul secund a fost mai echilibrat. Cepelova a riscat mai mult, dar diferența de valoare dintre cele două a fost evidentă și Halep a închis meciul după ce a câștigat setul al doilea cu scorul de 6-3. După doar o oră și nouă minute petrecute pe teren, Simona Halep, locul 4 WTA și a treia favorită a competiției s-a calificat în turul doi unde va juca împotriva Tatjanei Maria din Germania, poziția 102 în clasamentul mondial. În primul tur nemțoaica a trecut cu scorul de 6-4, 6-1 de Ying-Ying Duan din China (66 WTA). Halep și-a asigurat un cec de 60.000 euro și 70 puncte WTA.