19
Vin, Apr

„Lupii” fac ravagii în Liga Mol. După victoriile cu Mac Budapesta și Fehervar Titanok, hocheiștii brașoveni au trecut aseară, în deplasare, de Debrecen cu scorul de 5-4 (1-0, 3-1, 0-3, 1-0).

Elevii lui Lacroix au început meciul bine și după nouă minute au profitat de o superioritate numerică. Zsolt Molnar a deschis scorul după o fază la care au mai participat Nagy Csaba și Gergo Biro. În repriza secundă Imecs a dus scorul la 2-0 din pasa lui Tivadar Petres, iar slovacul Klempa a făcut 3-0 după ce a fructificat o acțiune la care au mai participat Richard Filip și Ian McDonald. Maghiarii au dat primele semne de viață în minutul 36 când Artyom Vaszjunyin a redus din handicap. În mai puțin de un minut lupii au refăcut diferența după golul înscris de Zsolt Molnar, care a fost ajutat de Nagy Csaba și Richard Filip. Astfel cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar tabela arăta scorul de 4-1 pentru hocheiștii de sub Tâmpa. Trupa lui Lacroix s-a relaxat prematur și maghiarii au revenit în joc, reușind chiar să egaleze cu 40 de secunde înainte de fluierul de final. Artyom Vaszjunyin, David Molnar și Norbert Hari au punctat pentru Debrecen și astfel s-a intrat în prelungiri. Corona a început în forță timpul suplimentar și după 22 de secunde a închis meciul, Tomas Klempa marcând din pasa lui Ian McDonald. În urma acestui reultat, Corona Wolves Brașov a strâns 23 de puncte în clasamentul Ligii Mol și este pe poziția a treia. În această seară de la ora 19.30, Corona va disputa ultimul meci din mini-turneul maghiar, contra celor de la DVTK Jegesmedvek.