30
Mar, Apr

sursa foto: fifa.com

Învingătoarea dintre Croația și Danemarca s-a decis în urma loviturilor de departajare.

Croaţia este a patra echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia, după ce a învins fosta adversară a României, Danemarca, în urma loviturilor de departajare. Naţionala lui  Zlatko Dalic a câştigat cu 3-2, la finalul celor 120 de minute de joc rezultatul fiind 1-1, şi va juca în faza următoare contra ţării gazdă, Rusia, care s-a impus în faţa Spaniei tot după executarea loviturilor de la 11 metri.

Soarta meciului dintre Croația și Danemarca putea fi decisă în prelungiri, dar Luka Modric a ratat penalty. În cele din urmă, mijlocaşul lui Real Madrid s-a revanşat la loviturile de la 11 metri, unde a transformat cu emoţii. Execuţia decisivă i-a aparţinut lui Ivan Rakitic, dar eroul croaţilor a fost portarul Danijel Subasic, care a apărat trei dintre şuturile danezilor, potrivit digisport.ro

LOVITURI DE DEPARTAJARE:

Luka Modrić ratează o lovitură de la 11 metri, în minutul 116.

La finalul primei reprize a prelungirilor partidei dintre Croația și Danemarca, din „optimile” Campionatului Mondial, scorul rămâne cel stabilit în prima repriză, 1 - 1.

Croația și Danemarca sunt la egalitate, scor 1 – 1, după primele 90 de minute ale partidei din „optimile” Mondialului de fotbal din Rusia.