14
Mar, Mai

sursa foto: digisport.ro

Dinamo ratează calificarea în optimile Ligii Campionilor la handbal masculin.

Dinamoviștii au început neconvingător partea a doua a jocului cu Sporting, lusitanii au fost mai lucizi, au recuperat diferența de 4 goluri înregistrată la pauză și au obținut calificarea în optimile Ligii Campionilor.

FINAL DE JOC

Dinamo înscrie, dar Sporting se califică. Dinamo București - Sporting Lisabona, scor final 26 - 27

Time out al portughezilor, dinamoviștii ratează atacul și calificarea. Suporterii dinamoviștilor continuă să-și susțină favoriții.

Eliminare la Sporting, dar dinamoviștii ratează o lovitură de la 7 metri!

Sporting se desprinde la două goluri. Dinamo București - Sporting Lisabona 25 - 27

Dinamo București - Sporting Lisabona 25 - 26, cu 4 minute înainte de final.

Gooool reușit de Dinamo! Dinamo București - Sporting Lisabona 25 - 25

Sporting înscrie. Dinamo București - Sporting Lisabona 24 - 25, cu 5 minute înainte de final.

Dinamo înscrie! Dinamo București - Sporting Lisabona 24 - 24, în minutul 54 al meciului.

Dinamo ratează atacul, iar lusitanii preiau conducerea. Dinamo București - Sporting Lisabona 23 - 24

Dinamo ratează atacul, iar portughezii înscriu. Dinamo București - Sporting Lisabona 23 - 23

Sporting pierde atacul, după un atac cu cotul, dar Dinamo ratează atacul.

Dinamo înscrie, deși este în inferioritate! Dinamo București - Sporting Lisabona 23 - 22

Saeid, salvator, portughezii recuperează mingea, dar Dinamo ia eliminare, iar Sporting înscrie. Dinamo București - Sporting Lisabona 22 - 22

Dinamol înscrie, cu 12 minute și jumătate înainte de final. Dinamo București - Sporting Lisabona 22 - 21

Sporting înscrie. Dinamo București - Sporting Lisabona 21 - 21

Dinamo recuperează mingea și înscrie! Dinamo București - Sporting Lisabona 21 - 20

Dinamoviștii egalează! Dinamo București - Sporting Lisabona 20 - 20

Portughezii preiau conducerea. Dinamo București - Sporting Lisabona 19 - 20

Vali Ghionea, jucătorul lui Sporting, este eliminat, dar și Dinamo joacă, în aceste momente, cu un jucător în minus.

În minutul 43 al jocului, Sporting egalează. Dinamo București - Sporting Lisabona 19 - 19

Portughezii revin la doar un gol. Dinamo București - Sporting Lisabona 19 - 18

Gol Dinamo! Dinamo București - Sporting Lisabona 19 - 17

Sporting se apropie la un gol diferență. Dinamo București - Sporting Lisabona 18 - 17

Portughezii reduc din diferență! Dinamo București - Sporting Lisabona 18 - 16

Saeid, o nouă intervenție!! Dinamo se desprinde la 3 goluri! Dinamo București - Sporting Lisabona 18 - 15

Saeid închide poarta, iar Dinamo înscrie! Dinamo București - Sporting Lisabona 17 - 15

Gol Sporting, pe contraatac. Dinamo București - Sporting Lisabona 16 - 15.

Gol Sporting. Dinamo București - Sporting Lisabona 16 - 14.

Gol Dinamo! Dinamo București - Sporting Lisabona 16 - 13.

Dinamo București - Sporting Lisabona 15 - 13. Portughezii au revenit de la minus 4, la minus două goluri.

REPRIZA SECUNDĂ

Evoluție impresionantă, într-o atmosferă incendiară în tribune, în prima repriză a meciului dintre Dinamo și Sporting Lisabona, meci decisiv pentru calificarea campioanei României în optimile Ligii Campionilor la handbal masculin.

Portarul dinamoviștilor, Saeid, a făcut minuni în prima parte a jocului, iar dinamoviștii l-au completat cu evoluții foarte bune în atac.

La finalul primei reprize, Dinamă o conduce pe Sporting, scor 15 – 11.

La meci asistă tatăl handbalistului Marian Cozma, Petre Cozma, ucis mișelește într-un club din Veszprem, dar și Mircea Lucescu.

Dinamo a câştigat toate meciurile de acasă în Liga Campionilor la handbal, iar un succes cu Sporting Lisabona ar califica-o în optimi. Campioana României a pierdut la limită turul play-off-ului, din Portugalia, scor 31-32.