27
Sâm, Apr

sursa foto: gsp.ro

Roș-albaștrii se impun în Bănie, prin golul marcat de Juvhel Tsoumou pe finalul jocului.

Astfel, atacantul i-a stricat debutul lui Victor Pițurcă.

,,Cred că atunci când ajungi pe teren ai un singur gând, să marchezi. Am făcut un meci bun în ofensivă. Steaua este cea mai mare echipă din România și nu a fost o problemă să vin în probe. Oricine ar fi acceptat și astăzi norocul a fost de partea noastră. Nu contează dacă voi fi prima sau a doua alegere pentru primul 11. Chiar nu contează. Îi voi convinge cu golurile pe care le marchez. Iubesc fotbalul, mai întâi mă gândesc la oportunități și după aceea la bani. Banii vor veni dacă joc bine. Atmosfera mi-a amintit de Bundesliga. De aceea jucăm fotbal, pentru asemenea atmosferă”, a spus Tsoumou, la finalul meciului, potrivit digisport.ro.

,,A fost un joc de luptă. (…) În cea de-a doua repriză am controlat jocul, dar dacă nu marchezi goluri… (…) E un război lung, sunt lupte. Noi vom încerca să câștigăm meciul următor. (…) În general, echipa a luptat, i-am și felicitat pe jucători. Ne lipsește acuratețea, ne lipsește circulația mingii, ne lipsește golul”, a declarat, pentru DIGISPORT, Victor Pițurcă.

CRAIOVA - FCSB 0 - 1

Min. 90+4 - FINAL DE JOC

Min. 90 - Kelic vede cartonașul galben.

Min. 88 - Martic vede cartonașul galben.

Min. 88 - GOOOOOL! FCSB preia conducerea prin golul marcat de Tsoumou, după primul șut pe spațiul porții expediat de Florinel Coman și respins în față de portarul oltenilor.

Min. 83 - La Craiova intră Mihai Roman.

Min. 82 - Tănase vede cartonașul galben.

Min. 77 - Ovidiu Popescu vede cartonașul galben.

Min. 72 - Moruțan îl înlocuiește de Adi Popa.

Min. 71 - Andrei Ivan vede cartonașul galben.

Min. 71 - Lovitură liberă pentru olteni. Cicâldău a executat slab.

Min. 64 - Schimbare la FCSB. A intrat Tsoumou în locul lui Hora.

Min. 57 - Fază controversată în careul bucureștenilor, dar Kovacs nu acordă lovitură de pedeapsă, la un presupus fault comis de Iulian Cristea.

Min. 50 - Mihăilă, după o cursă senzațională pe partea stângă, a tras, dar la mare distanță de poartă. Ivan aștepta pasa.

Min. 46 - Popescu îl înlocuiește pe Pintilii.

REPRIZA SECUNDĂ

FINAL DE PRIMĂ REPRIZĂ  CRAIOVA - FCSB 0 - 0

Min. 42 - Ioan Hora ratează deschiderea scorului.

Min. 31 - Cicâldău trece pe lângă deschiderea scorului, din pasa lui Ivanov.

Mihăilă a văzut și el cartonașul galben după un fault asupra lui Pintilii.

Bărbuț primește cartonaș galben, la câteva minute după intrarea pe teren, în urma unui fault asupra lui Florinel Coman.

Min. 22 - Bărbuț îl înlocuiește pe Luis Emanuel Nițu.

Pițurcă pregătește înlocuirea lui Luis Emanuel Nițu. Fostul selecționer l-a trimis pe Bărbuț la încălzire.

PRIMA REPRIZĂ

ȘTIRE INIȚIALĂ

Fierbe Oltenia! Derby-ul etapei a 9-a se va disputa în această seară, de la ora 21:00, pe stadionul ,,Ion Oblemenco”.

Este meciul de debut al lui Victor Pițurcă la Craiova, care va da piept cu Bogdan Vintilă, și el numit de curând pe banca FCSB.

Fostul selecționer surprinde, alegând să-l trimită în avanposturi, alături de Ivan și Mihăilă, pe puștiul de 18 ani Luis Emanuel Nițu, debutant la nivel de primă ligă! Cel mai probabil, Piți l-a titularizat strategic pentru a-l înlocui după câteva minute și pentru a fenta astfel regula U21, potrivit gsp.ro.

ECHIPELE DE START:

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Martic, Kelic, Acka, Vătăjelu - Ivanov, Cicâldău, Mateiu - L. Nițu, Ivan, Mihăilă
Rezerve: A. Marinescu, Bălașa, Mățel, Baiaram, Bărbuț, M. Roman II, Qaka
Antrenor: Victor Pițurcă

FCSB: Bălgrădean – Creţu, Planic, Cristea, Panţîru – Oaidă, Pintilii, Fl. Tănase – Ad. Popa, Hora, Fl. Coman
Rezerve: Niga, Moruțan, Moutinho, Vînă, Ov. Popescu, Chorbadzhiyski, Tsoumou
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă