27
Sâm, Apr

sursa foto: digisport.ro

România are viață grea cu Rusia, în Fed Cup.

După prima zi, scorul este gal 1-1, însă ziua a început rău pentru tricolore. Gabriela Ruse a pierdut patida cu Ekaterina Alexandrova, scor 1-6, 4-6, după un meci în care experiența adversarei și-a spus cuvântul, iar greșelile neforțate au făcut diferența.

În cel de-al doilea meci al zilei, Ana Bogdan a luptat senzațional în fața Veronikăi Kudermetova, mult mai bine clasată. După un prim set câștigat lejer de româncă, 6-3, a urmat un act secund de infarct, care s-a decis la tie-break și care a durat 66 de minute. În decisiv, Ana s-a dezlănțuit și nu i-a dat nicio șansă rusoaicei. Ana Bogdan - Veronika Kudermetova s-a încheiat 6-3, 6-7, 6-1.