03
Vin, Mai

sursa foto: antena3.ro

România a fost învinsă, în această seară, de naționala de handbal feminin a Cehiei, scor 27 - 28.

Fosta jucătoare a Brașovului a înscris 8 goluri în prima repriză și alte 4 în partea secundă. Pirima repriză s-a încheiat în favoarea României, scor 17 - 14. În minutul 42 al părții secunde, scorul era 20 - 20. Apoi, a marcat, din nou, Neagu, iar Crina Pintea a dus scorul la 22 - 20. La scorul 25 - 25, Cehia a ratat atacul, dar nici România nu a reușit să înscrie. În minutul 59 însă, Cehia a preluat conducerea, dar România a reușit să egaleze. Cehia a marcat apoi, din lovitură de la 7 metri, dar România a reușit să egaleze la 27, tot din 7 metri, cu 14 secunde înainte de final, prin Cristina Neagu! Cehia a marcat însă, în ultimele secunde, și s-a calificat în sferturile competiției.